20 Yaş Diş Tedavisi

20 Yaş Diş Problemleri

17 ile 26 yaşları arasında olan birçok kişinin sorduğu sorulardan bir tanesi de 20 yaş dişi nedir sorusudur. Bu yaş aralığında en arkada çıkan ve genellikle gömülü halden  görünür hale gelen bir diş türüdür. Bu dişlerin zamanla çürümesi ile birlikte, yirmilik diş ameliyatı ile çıkarılması gerekebilir.

20 Yaş Dişleri Çekilmek Zorunda Mı ?

Eğer yirmilik dişleriniz sağlıklıysa ve doğru pozisyondaysa, kesinlikle çekilmesine gerek olmaz.

Hangi Durumlarda 20 Yaş Dişleri Çekilir ?

Genellikle bu diş türünün en fazla çekilme nedenlerinden bir tanesi de, çürüklere yol açmasıdır. En arkada yer alması nedeniyle hızlı bir şekilde çürürken, fırçalanması zor olduğu için bu çürükler daha da artar.

20 Yaş Diş Çekimi Çok Ağrılı Bir İşlem Mi ?

Bu dişler diğerlerine göre bir miktar daha büyük olduğu için, çekimi sırasında hafif ağrı hissedilebilir. Ancak verilecek olan ağrı kesiciler ile birlikte, tüm bu ağrılar kontrol altına alınabilir. Gerekli durumlarda, 20’li yaş cerrahi diş çekimi işlemi de gerçekleştirilebilir.

Başka Hangi Dişler Gömülü Kalabiliyor ?

Bazı durumlarda köpek dişleri veya küçük azı dişlerinin de gömülü kalabildiği görülebiliyor. Ortodontik tellerle bu durum düzeltilemezse, yapılacak operasyonlarla birlikte dişin çekilmesi gerekir.

20 Yaş Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli ?

20 yaş dişlerinin çekiminden sonra; tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma ve gargara gibi işlemlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Yediğiniz besinler konusunda da; ilk 2 gün oldukça önemlidir. Ilık, taneciksiz ve kesinlikle sert olmayan besinler kullanmanız iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunacaktır. Sigara kullanan hastalarımız için de, 48 saat sigara içmemelerini tavsiye etmekteyiz.

20 Yaş Diş Operasyonu Sonrası Yüzde Şişkinlik Oluşur Mu ?

Hafif bir şişkinlik olması, iyileşme için olumlu etki yaratır. Ancak bazı kişilerde yanaktaki ödem dişin durumuna göre, yoğun miktarda şişkinlik görülebilir. Bunu önlemek için ilk gün soğuk tampon yapmanız tavsiye edilir. Diş çekiminden sonra bir miktar ağrı hissetmeniz de normaldir. Ancak hem şişkinlik, hem de ağrının anormal boyutlarda olduğunu düşünüyorsanız; mutlaka diş hekiminizle bu konuyu görüşün.