AĞIZ KANSERİ TEŞHİSİ

Ağız kanseri,  kontrolleri sıklıkla yapılan hastalarda erken teşhis edilerek, tedavi edilmektedir. Ağız bölgenizde oluşan rahatsız edici herhangi bir durumu ihmal etmemeli ve hemen bir uzmana başvurmalısınız. Ağızda veya herhangi bir yerinde kanser hastalığına yakalanan bir kişi oldukça fazla sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda hastalığa yakalanan kişilerin psikolojik olarak daha dayanıklı ve kuvvetli olarak ilaç tedavisi sayesinde sağlıklı günlerine dönülmesi amaçlanmaktadır. Ağız kanseri, kanserler arasında en tehlikeli olan grupta kendine yer bulmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak ağız kontrolleri için hastanelere gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Ağız Kanseri Teşhisi

Ağız kanseri teşhisi, konuda uzman bir hekim tarafından şikâyetleriniz dinlenip gerekli testler yapıldıktan sonra konulmaktadır. dudakların iç kısımlarında beyaz kabarcıkların uzun süre boyunca kalmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir doktora görünmelerinde fayda vardır. Ağız kanserinin gündelik hayatta kadınlarda da görülmesinin yanı sıra erkeklerde görülme oranı kadınlarda görülme oranına göre iki katıdır diyebiliriz.

·       Kişi ağzında oldukça etkili bir ağrı hissediyor ise ve bu ağrının yanında acı da çekiyorsa ağız kanserinin belirginlik göstermeye başladığını söyleyebiliriz.

·       Dişlerin bağlanmış olduğu diş etleri kısımlarında ve dudakların iç kısımlarında beyaz veya kırmızı renkteki kabarcıklar ağız kanserine işaret edebilmektedir.

·       Çoğu insan yemiş olduğu besinlerden dolayı artıklar kalarak boğazında gıcıklanmalar ve acı hissi duymaktadır. Fakat yenilen besinlerden dolayı bu sıkıntıyı yaşadığını sanan kişiler ağız kanserine yakalandığının farkına dahi varamamaktadır. Durum böyle olunca da erken teşhis olasılığı azalmaktadır.

·       Ağız kanserine yakalanmış olan kişilerde dil ve çene hareketlerinde yavaşlamalar görülmektedir.

Ağız Kanseri Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça önemli olmaktadır. Hele ki bu hastalık bir kanser türü ise iki kat daha düşünülmelidir. Erken teşhis sayesinde ağız kanseri sıkıntısı yaşayan kişiler zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Doktorlar ise ağız kanserini önlemek amacıyla ilaç tedavisi uygulamaktadır. Düzenli olarak ilaç tedavisi uygulanan hasta da bir ilerleme görülmez ise cerrahi ameliyatlar ile ağız kanserine neden olan o bölge titiz bir şekilde temizlenmelidir.

Ağız kanseri yaşayan kişilerin erken teşhisinin belirlenmemesi halinde kanser türü ağzın tüm tarafına yayılma özelliği göstermektedir. Durum böyle olunca da kansere yakalanan kişi için durumlar oldukça fazla sıkıntıya girer. Ağız kanserinin tedavisi gerçekleştirilemezse sonuç olarak ölümlere kadar giden sıkıntılı bir süreç başlamış olmaktadır. Bu durumlar ile karşılaşmadan önce erken teşhis amacı ile doktorlara gitmekte fayda bulunmaktadır. 

Ağız Kanseri Teşhisi