Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş hekimlerine tıp literatüründe pedodontistler denilmektedir. Bu hekimlerin uygulayacağı çeşitli işlemlerle birlikte; çocuklarınızın çürüksüz dişlere sahip olması mümkün. Onlara henüz küçük yaşlarda; ağız ve diş sağlığı kazandırırsanız, çok daha sağlıklı bir hayat yaşayacaklardır.

Çocukların İlk Diş Hekimi Muayenesinden Önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yetişkinler bile ağız ve diş uygulamalarından son derece korkarken, çocukların bundan çok daha derin bir şekilde etkilenmelerini anlamak gerekiyor. Çocuklara  rahatlatıcı ve sakinleştirici cümleler kullanmak yerine, onların kendi dişleriyle ilgili durumu algılamalarını sağlamak, çocuk diş hekimi ilk randevu için gerekli tüm  yapılacaklara ikisinin karar vermesi daha doğru olacaktır.

Çocukların İlk Diş Hekimi Ziyaretinde Neler Yapılıyor ?

Yapılacak olan ilk pedodontik muayene sırasında; genellikle ayna ve ışık kullanılarak çocuğun bütün dişleri kontrol edilir. Tüm bu inceleme sonucunda ortaya çıkan sorunlar ve tedavi alternatifleri ebeveyn ile konuşularak, belirli bir plan yapılmaya çalışılır. Ayrıca pedodontistler; ilk diş muayenesinde çocuklarınızla çeşitli oyunlar oynayarak, onların diş hekimine alışmasını sağlar. Bu nedenle kesinlikle çocuklarınıza;“korkma hiç acımayacak”gibi cümleler kullanmayın. Bu çocuğunuzun bilinçaltında, diş hekimlerinin can acıttığı yönünde bir algı oluşturacaktır. Diş hekimlerimiz çocuklarınızın bu yöndeki fobisini kırmasına destek verecektir.

Çocukları Tedavi Seanslarına Götürürken Hangi Konulara Dikkat Etmek Gerekiyor ?

Genellikle çocuklarınızı randevulara getirirken, mutlaka sizin de onlarla beraber gelmenizi önemsiyoruz. Diş tedavi randevusu için mutlaka çocuklarınızı tok getirmeniz de önemlidir. Çocuklar çok çabuk sıkılan varlıklar olduğu için, yoruldukları ve sıkıldıkları zaman aniden uyumsuz davranışlar sevgiliyebiliyor. Böyle bir durumun ortaya çıkması ise randevularda olumsuz bazı aksiliklerin ardı ardına gelmesine neden oluyor. Genellikle  yapılacak olan işlemleri sınırlı miktarda tutmanız, çocuk diş sağlığı açısından da avantaj sağlar.

Pedodonti Muayenelerinde Hemen Tedaviye Başlanır mı ?

Çocukların ağız ve diş yapısı, yetişkinlere göre bir miktar daha farklı olduğu için  muayenelerde genellikle uzun bir kontrol süresi tanımalıdır. İlk hafta süren muayeneler sonucunda, çocuklar için en uygun ve onların hassasiyetine önem veren tedavi yöntemleri planlanır. Yapılacak olan tedaviye engel bir rahatsızlık ortada yoksa, tedavi sürecine başlanır.