Diş Eti Estetiği Neden Önemli?

Gülüşünüz samimiyettir, sıcaklıktır, arkadaşlıkların başlangıcıdır. Sizi en iyi ifade eden bir gülüş, siz daha anlatmadan birçok şeyi karşıdakine anlatır. Konuşmanız da sizin kimliğinizi yansıtır. Peki güldüğünüzde veya konuştuğunuzda nasıl görünüyorsunuz? Dişleriniz sağlıklı mı, diş etleriniz düzgün görünüyor mu?

Gülünce fazla görünen diş etleri, gülümsemeyi çok etkiler. Diş etlerinde oluşan renk değişimlerinin ve kanamaların tedavi edilmesi de hem sağlık hem estetik açıdan oldukça önemlidir. Diş eti estetiği ile kendiniz için bir yeni başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Diş Eti Estetiğinde Neyi Amaçlıyoruz?

Diş etleri, aşırı fonksiyon gören gülümseme kasları, üst çenenin normalden daha uzun bir anatomiye sahip olması, kısa yapıya sahip dişler, burun yapısının üst dudak şekline olan etkisi gibi faktörlerden dolayı fazla görünür. 

Diş etlerinde oluşan düzensiz, asimetrik, rengi değişmiş ve şişmiş görünüm düzeltilir, iki diş arasında çekilme ve koyu renkli alanlar oluşturan bakteri plakları temizlenir, çekilmeye bağlı olarak, kök yüzeylerinin görünümü düzeltilir, diş etinden kaynaklanan diş uzunlukları eşitlenir, dişlere düzgün bir formla birlikte düzenli bir dizilim sağlanır, ilerlemiş çürüklere ve diş kayıplarına sebep olabilecek sorunlar çözülür.

Diş etlerine uygulanan gingivektomi ve gingivoplasti uygulamalarımızla diş eti sorunları çözüme kavuşur.

Gingivektomi Nedir?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde ve estetik olarak diş etinin düzenlenmesinde kullanılan gingivektomi, diş eti dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir. Gingivektomi ile uzun hale gelmiş veya enfeksiyon nedeniyle büyümüş olan diş eti dokusu kesilerek, ideal pozisyonuna getirilir.  Lokal anesteziyle uygulanır. Lazerle yapılan işlemlerde kanama olmadığı gibi iyileşme çok hızlıdır. 

Gingivoplasti Nedir?

“Gummy smile” olarak adlandırılan bu tedavi, güldüğünüz zaman fazla görünen diş etlerinin tedavisidir. Gingivoplasti, dişlerin etrafındaki sağlıklı diş eti dokularının şekillendirilmesidir.  Fazla görünen ve düzensiz diş etleri lazerle düzeltilir. Görünen diş kısmının boyunu uzattığımız hastalarda işlem sonrası diş etlerine gingivoplasti ile yeniden şekil verilir. Lokal anesteziyle uygulanır. Lazerle yapılan işlemlerde kanama olmadığı gibi iyileşme çok hızlıdır. 

Kron Boyu Uzatma

Diş etinin altında uzanan çürümeler olduğunda, diş etinin fazla kısmı çıkarılır ve kemik şekillendirilerek, kron boyu uzatılır.

Diş eti tedavileri lokal anestezi ile olduğundan dolayı ağrı, acı hissedilmez. Uygulama sonrasında ağrı olursa doktor kontrolünde ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İyileşme süresi ortalama 10-15 gündür. Yumuşak dokuya yönelik bir uygulama olduğu için bazı kişilerde 3 haftaya varabilen iyileşme süresi olabilir.

Diş Eti Estetiği