Diş Teli Tedavisi Ve Şeffaf Diş Teli

 

Diş teli tedavisi dişlerdeki konumsal bozuklukları düzeltmek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Diş telleri dişlerdeki eğrilik ve ayrıklıkları tedavi eder.  Şeffaf diş teli ise görünümü bozmayan, neredeyse hiç belli olmayan diş telidir ve bu yüzden daha çok tercih edilir. Uzun yıllardır uygulanan diş teli tedavisi, daha çok çocukluk ve ergenlik döneminde uygulanmaktadır ancak yetişkinlere de diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Diş telleri çeşitlere ayrılmaktadır ve günümüzde görünmedikleri ve daha estetik oldukları için şeffaf diş telleri daha çok tercih edilmektedir.

 

Şeffaf Diş Teli Çeşitleri

Lingual Diş Telleri

Lingual diş telleri, dişin görünen tarafına değil, iç tarafına takılan tellerdir. Dışarıdan bakılınca görünmemesi nedeniyle en çok tercih edilen diş telleri arasında olsa da dej avantajları nedeniyle de diğer şeffaf diş tellerinin gölgesinde kalmaktadır. Lingual diş telleri, dilde yara yapma ihtimali yüksektir ve dikkatli kullanılmalıdır. Tedavi süresini biraz daha uzatmaktadır ve diğer tellerden daha pahalıdır.

Şeffaf Plak

En konforlu ve kullanımı kolay şeffaf diş teli tedavisi şeffaf plaktır. İstediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz şeffaf plak, temizlik açısından da çok avantajlıdır. Dışarıdan belli olmadığından en çok tercih edilen diş teli tedavisi yöntemidir.

Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde en az belli olanı ve en konforlusudur. En büyük avantajı takılıp çıkarılabiliyor olmasıdır. Normal diş teli tedavisinde yemek yerken yiyecekler dişlerinizin arasına kaçar ve temizlik sıkıntı yaratabilir. Şeffaf plak tedavisinde ise plaklarınızı çıkartıp ağzınızda hiçbir şey yokken rahat rahat yemeğinizi yiyebilirsiniz. Şeffaf plaklar adından da anlaşıldığı gibi dışarıdan bakıldığında hiç belli olmaz. 

Şeffaf Braket
 Şeffaf Braket diş tellerinde, bilinen diş telleri metal değil şeffaftır. Bu nedenle de fazla belli olmazlar. Bu sebeple de kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen diş teli seçeneğidir. Şeffaf Braket; seramik, sert plastik ve safir olmak üzere üç çeşittir.

Her bir şeffaf diş teli Uygulanacağı tür ve tedaviye göre süreç ve fiyat açısından değişiklik göstermektedir. Kliniğimizde konuyla ilgili aha detaylıca bilgilendirileceksiniz.