Fissür örtücüleri

Fissür Örtücüleri Nedir ?

Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde; birçok girinti ve çıkıntının olduğunu  görebilirsiniz. Bu kısımların akışkan bir dolgu maddesi ile örtülmesine, fissür örtücü diş tedavisi denilmektedir.

Fissür Örtücü Kimlere Uygulanır  ?

Yalnızca azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine uygulanan bu yöntem, pedodonti uzmanları tarafından yapılır. Çocuk diş hekimi; çocukların diş uygulamasına hazırlanmasını sağlarken, aynı zamanda gerekli fissür örtücü hazırlanması işlemini de tamamlar.

Tüm Çocukların Fissür Örtücülere İhtiyacı Var Mı ?

Genellikle çürüklerin en çok oluştuğu bölgelerin fissür kısımları olması, elbette ki tesadüf eseri değildir. Bu bölgelerin kapatılmasıyla birlikte, çürük ihtimali de son derece düşük bir seviyeye iner. Çocuklar çürüklerden daha fazla etkilenir.

Fissür Örtücü Fiyatları Uygun Mu ?

Genel olarak fissür örtücü işlemi için pahalı algısı oluşturulduğu görülüyor. Ancak bir dolgu ile kıyaslandığında, çok daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Diş Aşısı İşlemi Zor Mu ?

Burada en önemli konulardan bir tanesi de, çocuğun hekim ile uyumlu olmasıdır. Fissür örtücü yapımı sırasında; eğer çocuk, hekim ile uyum sağlayabilirse yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde işlem tamamlanabilir.

Diş Aşısı Ağızda Rahatsızlık Hissi Yaratır Mı ?

Bazıları bu uygulama ile birlikte; dişlerde rahatsızlık hissedilecek derecede yükseklik  oluşacağını düşünüyor. Bu tarz örtücüler; hem anatomik olukları doldurduğu, hem de milimetrik denecek kadar küçük alanları kapladığı için herhangi bir yükseklik hissi oluşturmaz.

Tüm Çocuklar İçin Diş Aşısı Öneriliyor Mu ?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte; artık yalnızca dişler çürüdükten sonra değil, dişler çürümeden önce de çeşitli önlemler almak mümkün. Fissür örtücü uygulamalar sayesinde çocuklarınız artık çürükler karşısında çaresiz değil. Diş sağlığını şansa bırakmak istemeyenler için, bu uygulamanın yerinde olduğu söylenebilir.

Fissür Örtücü Kullanılmazsa Ne Gibi Olumsuzluklar Oluşabilir ?

Çocuklarınızın azı dişlerinde, çürük oluşmaya elverişli bir ortam olmasını istemiyorsanız, fissür örtücü sizler için uygun bir çözüm olabilir. Bakterilerin ağızda en fazla zaman geçirdiği süt dişleri olan azı dişleri, çürük tehdidini çok daha yoğun bir şekilde kendi üzerlerine çeker. Bu bölgede çürüklerin uzun bir süre kalmasını engelleyecek olan diş aşısı, son derece kullanışlıdır.