KANAL TEDAVİSİNDE MERAK EDİLENLER

·        Dişlerdeki Sinirler Nerede Yer Almaktadır?

Dişlerin kök kısımlarında bulunan boşluklarda kendilerine yer edinmektedirler. Bu sinirsel dokular diğer diş kökleri ile de bir bağlantı oluşturmaktadır. Bu dokular aktiflik özelliği göstererek diş ağrımalarına da sebebiyet vermektedir. Aslında bu sinirsel dokuların ağrı yapması dişin çürümesini önlemek amacı ile kişinin hemen doktora gitmesi için yardımcı olan sinyaller de denilmektedir.

·        Pulpa ( Bağ Dokusu ) İşlevi Nedir?

Kişinin soğuk veya sıcak besinler tüketmesinde dişlerin zarar görmemesi adına diş köklerinde iltihaplanma var ise ağrıların oluşmasını sağlamaktadır. Bu oluşan ağrılar kişiyi rahatsız ettiğinden dolayı hastaneye gidip bir doktora görünme isteğinde olur. Meydana gelen ağrılar aslında sağlam olan dişin kurtarılması adına atılmış olan bir adım olarak da bilinmektedir.

·        Kanal Tedavisi Aşamasında Acı Yaşanır Mı?

Dişinde çürük veya aşırı ağrı nedeni ile kanal tedavi yaptırmak isteyen kişi doktora gitmelidir. Doktor kanal tedavinin yapılmasına kanaat getirmesi halinde ağrılı olan dişin etrafına iğne yardımı ile lokal anestezi yöntemi uygulamaktadır. Bu uygulanan lokal anestezi yöntemi, ağrı yapan dişin sadece etrafını uyuşturmaktadır. Yani tüm ağzın uyuşmasını sağlamaz. Bu durumda uyuşukluğunu tamamlayan diş için kanal tedavisi aşamasına geçilmesi uygun olur. Diş ve dişin etrafı uyuştuğu için kanal tedavi sırasında kişi hiçbir şekilde acı çekemez.

·        Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Kanal tedavisi yapılması planlanan ve kararlaştırılan bir kişiler için süre farklılıkları bulunmaktadır. Bu süre farklılıkları kişinin dişinde veya diş etinde bulunan çürüklerden ya da iltihaplara bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Dişi için kanal tedavi uygulaması düşünülen bir kişinin dişinde çürük veya iltihap yok ise 1 günde tedavi süreci bitirilebilmektedir. Fakat; dişinde çürükler ile iltihaplar bulunan kişinin öncelikli olarak bu problemlerinin üstesinden gelmek gerekmektedir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak iltihapların giderilmesi sağlanır. İltihabı tamamen ortadan kaldırılan dişin kanal tedavi işlemine geçilir. Dişte meydana gelen çürüklerin temizlenme aşamaları sıkıntılı ise bu tedavi süreci 1 haftayı da bulmaktadır. İltihap veya çürüklerin haricinde diş köklerinde bulunan sinirsel dokuların da tedavi edilmesi gerektiği için bu süre nadir de olsa uzama gösterebilmektedir.