LAZERLE DİŞ TEDAVİSİ

Son yıllarda göz rahatsızlıklarını tedavide kullanılan lazer, artık yalnızca göz problemlerinin giderilmesinde kullanılmıyor. Lazerle diş tedavisi sırasında kullanılan lazer uygulamaları, pek çok sorunun ortadan kalkmasını sağlamasının yanı sıra, hastalara da güven verici olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor.

Birçok diş ve diş eti hastası, diş hekimi koltuğuna oturmaktan imtina eder; bunda geçmiş diş tedavilerinin ağrılı süreçler seyretmesinin elbette etkisi vardır; ancak lazerli diş tedavilerinde bu korku da ortadan kalkıyor. Söz konusu ağır metal aletlerin yerini lazer tedavisinin aldığını gören hastalar ise bu yöntemi tercih ediyor.

Lazerle diş tedavisi sayesinde dişe direkt bir temas olmuyor ve bu durum da ağrının olmasını engelliyor. Dişlerdeki sağlam dokulara zarar vermeden uygulanan lazerli tedaviler, çürüklerin en derin noktasına kadar ulaşabiliyor ve sterilizasyon sağlıyor. Sağlanan sterilizasyon ile de dişlerin yeniden çürümesi ihtimali en az düzeye indirilmiş oluyor.

Dişe direkt baskı uygulanarak bir tedavi süreci gerçekleşmediği için iyileşme daha hızlı sağlanıyor ve ağrısız bir süreç yaşanıyor. Lazer operasyonlarının bir diğer avantajı ise anestezinin ya hiç kullanılmaması ya da oldukça az kullanılıyor olması.

Başlarda diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılsa da artık neredeyse diş hastalıklarına dair her alanda kullanılan lazer tedavileri başlıca şu süreçlerde aktif olarak tercih ediliyor: Çürüklerin temizlenmesi, dolgu, ağız-diş ve çene cerrahisi, kök kanal tedavileri…

Lazerle diş tedavisinde, diş eti direkt olarak kesilmediği için kanama da minimum seviyede oluyor. Çene kemiği ile diş etlerine her türlü cerrahi işlemin rahatlıkla yapılmasına olanak sağlayan lazer tedavileri sonrasında şişlik ve morluk oluşmadığı gözleniyor. Bu da bu tedaviyi daha tercih edilebilir kılıyor.

Lazerle diş tedavisine dair akıllarda beliren bir diğer soru ise, işlemlerin her yaşa uygun olup olmadığı oluyor. Diş hekimleri, bu tedavinin her yaştaki hasta için uygun olduğunu belirtmekle kalmayıp iğneden korkanlar ve özellikle çocuklar için bu tedaviyi öneriyor.

Lazer destekli diş tedavi hizmetleri olarak da adlandırılan bu yöntemde, virüs öldürücü etki arttırılıyor ve aşırı hassasiyet ortadan kaldırılıyor. Yara iyileşmelerinin hızlıca neticelenmesi sağlanıyor.