Ortognatik Cerrahi Tedavi

Kliniğimiz tarafından en çok gerçekleştirilen tedavilerden bir tanesi de, ortognatik cerrahi tedavi yöntemidir.

Ortognatik Tedavi Nedir?

Hem alt hem de üst çene ile ilgili ortaya çıkan bütün; şekil, yapı ve ilişki düzensizliklerinin tedavi edilme biçimine ortognatik tedavi denir. Ancak yaygın olarak bilinen ismi ise çene ameliyatı veya çene cerrahisi gibi isimlerdir.

Ortognatik Tedavi Nasıl Yapılıyor ?

En zorlu cerrahi işlemlerden bir tanesi de ortognatik cerrahi işlemleridir. Bu nedenle ameliyatların mutlaka gerekli tüm ekipmanlara sahip kliniklerde yapılması gerekiyor. Genel olarak ameliyattan sorumlu olan kişi, plastik cerrah olacaktır. Ayrıca genel anestezi uygulandığı için de bu konudaki uzman bir ekibe ihtiyaç duyuluyor.

Yalnızca Diş Teli Takılarak Çene Düzeltilemez Mi ?

Bize en çok gelen sorulardan bir tanesi de:“diş teli taktırarak çene düzeltme işlemi yapılabilir mi ?” sorusudur. Temel olarak diş telleri taktırmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi de, dişleri sıralı hale getirmektir. Diş teli işleminden sonra eğer dişleriniz daha sıralı bir hale gelirse, çene çıkıklığı problemi belirginleşecektir. Bu nedenle çene düzeltme işlemini yalnızca diş teli ile gerçekleştirilebileceğinizi söylemek doğru olmaz.

Yalnızca Diş Çekimi Yapılarak Çene Düzeltilebilir Mi ?

Çene cerrahisi; içerisinde plastik cerrahinin de olduğu son derece zorlu bir alandır. Her ne kadar bazı vakalarda yalnızca diş çekimi yapılarak çene düzeltilmesi gerçekleştirilebilse de, genel olarak bu mümkün değil. Kemiksel bir değişiklik meydana gelmesi gerektiği için, diş çekimi yapılarak çene düzeltme  gerçekleştirilemez.

Çene Cerrahi Operasyonları Çok Sık Tercih Ediliyor Mu ?

Türkiye’de oldukça uzun bir zamandan beri çene cerrahi operasyonları düzenlenmektedir. Ortodontistlerin çalıştığı plastik cerrahlar da bu ameliyatlarda son derece önemli bir konuma sahiptir. Her ne kadar ortodontist başarılı olsa bile, plastik cerrah bu konuda yeterli yetkinliğe sahip değilse kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Herhangi Bir Ameliyat İzi Ortaya Çıkıyor Mu ?

Bu ameliyat; ağız içerisinde gerçekleştirileceği için, kesinlikle herhangi bir ameliyat izi ortaya çıkmaz. Zaten ortognatik cerrahi tedavi yönteminin en çok beğenilen yönlerinden bir tanesi de budur. Yüzünüzde ödem nedeniyle şişlik oluşabilir. Ancak bunun son derece doğal olduğunu ve hızlıca düzeleceğini unutmayın.