ÖZEL DİŞ TEDAVİLERİNDE SIK SORULAN SORULAR

·       Ağızdaki Diş Taşlarının Temizliğinin Yapılması Zararlı Olmakta Mıdır?

Bu soruya verilecek olan cevap tabi ki de hayırdır. Çünkü diş taşları ağız içinin ve dişlerin temizliğinin yapılamaması sonucunda meydana gelmektedir. Diş taşları bu nedenden dolayı ağız içlerinde birikme yapar. Olayın bu aşamaya gelmesine gerek kalmadan ağız ve diş sağlığının düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır.

·       Diş İpi Kullanmanın Yararı Olur Mu?

Diş ipleri kullanımı dişin sağlığı açısından oldukça önemli olmaktadır. Ağız içinin diş fırçası yardımı ile temizlenmesi aşamasında diş fırçası diş aralıklarına sürekli olarak giriş yapamamaktadır. Bu gibi durumlarda diş aralarında besin artıkları ve bakteriler adeta yuva yapmaktadır. Bu durumda da kişinin dişlerinde ağrılar yaşamasına sebebiyet vermektedir.

·       Diş Etinin Kanamasının Nedeni Ne Olabilir?

Diş etinde kanamaların görülmesinin ana etkeni diş etlerinde meydana gelmiş olan diş eti hastalığından kaynaklanmaktadır. Diş eti kanamaları yaşayan kişilerin ağızlarında dişlerinin beyaz ve parlak renginin kaybedilmesi, dişlerin konumunda değişiklikler ve ağız kokmalarına kadar gidebilecek sorunlar meydana gelir. Sağlıklı olan diş etinin dışarıdan görüntüsü gül kurusu denilen pembe renkte olmaktadır.

·       Sıklıkla İçilen Çay Ve Kahve Dişlere Zarar Verir Mi?

Ülkemizde çay ve kahve içilmesi oldukça fazla olmaktadır. Kahvenin yararları tabi ki de olmaktadır ancak, kahve sağlıklı ve beyaz dişleri olan kişiler için sıkıntı meydana getiren içeceklerden biri olmaktadır. Aynı şekilde çay kullanımı da dişlerde sararmalara neden olmaktadır. Kahve veya çay içmeye devam etmek isteyen kişilerin diş fırçalamalarını düzenli bir şekilde yapmalarının yanı sıra fırçalama aşamasında en az 2 dakika boyunca dişlerini fırçalamaları diş sağlığı açısından oldukça önemli olmaktadır.

·       Dişlerde Lekelerin Oluşmasına Neler Sebep Olmaktadır?

Çürük olan diş için çekilmeden önceki son işlem olan kanal tedavisinin uygun bir şekilde yapılamaması yüzünden dişlerde lekelerin oluşması gayet doğal olarak karşılanmaktadır. Çocukluk dönemlerinde çıkmakta olan süt dişleri bazı durumlarda iltihapların oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan iltihaplanmalar da dişlerde kalıcı lekelere sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumların yanı sıra günümüzde insanların sıklıkla kullanmış oldukları sigaralar, alkoller ve tütün ürünleri de dişlerde lekelerin oluşmasına neden olan etkenler arasında bulunmaktadır. Bunların haricinde ise ağız ve diş temizliğinin yeterince yapılmaması durumlarında dişlerde besinler kaynaklı lekeler oluşmaktadır. Son olarak da yaşlanma dönemindeki insanlar sağlıklarına pek de fazla dikkat edemez hale gelmektedirler. Bu gibi durumlardan en fazla da dişler etkilenmektedir. Dişlerde oluşan lekelenmelerin de yaşlılık durumlarından kaynaklandığını söylemek yanlış olmamaktadır. 

Özel Diş Tedavilerinde Sorulan Sorular