Üç Boyutlu Çene Ve Diş Tomografisi

Üç boyutlu çene ve diş tomografisi, genellikle hastaların çok düşük miktarlarda radyasyona maruz kalarak; tedavi planlamasını doğru şekilde yapmak için uygulanır. 3D işlemlerinin genel mantığı, objelerin iç yapısını ve çevresini çoklu projeksiyonlarla ortaya çıkarmaktır.

Üç Boyutlu Çene Ve Diş Tomografisi Ne Zaman Çekiliyor ?

Ağırlıklı olarak üç boyutlu bir şekilde değerlendirilmesi gereken tüm işlemlerde, genellikle üç boyutlu çene ve diş tomografisi çekilir. Hem çene kistlerinin, hem de diğer çeşitli patolojik tedavi planlamalarının düzenlenmesinde yoğun bir olumlu etkisinin olduğundan bahsedilebilir. Üç boyutlu çene ve diş tomografisi sayesinde, sınırlar ayrıntılı olarak ortaya koyulur. Üç boyutlu olarak çene ve diş yapısının  ortaya çıkarılması, tedavi sürecini kısaltabiliyor.

Üç Boyutlu Çene Ve Diş Tomografilerinde Zararlı Radyasyon Bulunuyor mu ?

Panoramik filmlere göre bir miktar daha az radyasyon oranı bulunan üç boyutlu çene ve diş tomografisi çekimlerinde, bu konuda avantajlı sayılabilirsiniz. Alt ve üst çenenin tamamının taraması nedeniyle normal filmlerde yüksek bir radyasyon bulunur. Ancak üç boyutlu çene ve diş tomografisi uygulamalarında, yalnızca belirli bir bölge tarandığı için radyasyon azdır.

Üç Boyutlu Çene Ve Diş Tomografi İşlemleri Uzun Sürer Mi ?

Bu uygulama için ekstra bir bekleme süresi gerekmez. Bunun yerine işlem yapılacak olan bölgeye 3D tomografi uygulanır.