İnvisalig Ortodontik Tedavi

Estetik kaygıları son derece yoğun olan hastalarımız için uyguladığımız invisalign ortodontik tedavi, gittikçe yaygınlaşıyor.

İnvisalig Ortodontik Tedavi Nedir ?

Daha önceden ölçüsü alınmış olan dişinize uygun yapılmış şeffaf plaklar ile, dişlerinizi daha estetik bir hale getirmeye çalışan tedavi yöntemine invisalig denilmektedir. Eğer ortodontik tedavi gördüğünüzü belli etmek istemiyorsanız, invisalig ortodontik tedavi uygulamasının tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Normal diş telleri her ne kadar gösterilmemeye çalışılsa bile, saklamak hastalar için epey zor olabiliyor.

Dişler Diş Teli Kullanılmadan Hareket Ettirilebiliyor Mu ?

Bu ortodontik tedavi çeşidinin tam olarak invisalign plaklarına dayandığını söyleyebiliriz. Bu plaklar; yaklaşık olarak 0.05 milimetre hareket oluşturmayı başarırlar. Her bir plak 15 gün gibi bir süre takılı kalır ve daha sonrasında diğer plaklar kullanılır.

Şeffaf Plaklar Diş Hareketine Göre Üretilebiliyor Mu ?

Ağzınızdaki tüm dişlerin ölçüsü; ilk etapta doktorunuz tarafından alınır. Hemen ardından 3 boyutlu tarama sistemi uygulanır ve böylece ilgili ölçüler bilgisayar ortamına verilir. Bu bilgisayar simülasyonu sayesinde; dişlerinizin hareket ettirilmesini sağlayacak şeffaf plaklar yapılır. Tamamen sizin istediğiniz diş türüne göre; ilgili plaklar üretilmektedir.

İnvisalign Yaptırma İşlemi Herkes Tarafından Kullanılabilir mi ?

Bu konuda tüm yaş gruplarının şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Bu estetik ortodonti işlemi; yalnızca erişkinlerde değil, aynı zamanda genç ve çocuklarda da uygulanabiliyor. Ancak tedavisinden hemen önce doktorunuzun bunu yapabileceğinize onay vermesi gerekmektedir. Genellikle hafif ve orta diş çarpıklıkları  invisalign tedavisinin konusu oluyor. Diş çekimi gibi bazı zor tedavi yöntemleri yerine de bu yöntemin kullanılabileceğini söyleyebiliriz. İnvisalign kullanarak çekimli tedavi yapılması, yalnızca doktorun belirleyebileceği bir uygulamadır.

Bu Ortodontik Tedavi Yöntemi İle Tedavi Sonucu Önceden Görülebilecek Mi ?

Esas olarak bu tedavi yönteminin en büyük avantajlarından bir tanesi de, tedavi sonucunu daha önceden görebilme imkanıdır. Tedavi planı sanal ortamda oluşturulduktan hemen sonra, tam olarak nasıl bir dişe sahip olabileceğinizi  önceden görme imkânına sahipsiniz. Böylece sanal ortamda dişlerinizin hareketini  görebilir ve tedavinizin sonucuna bakabilirsiniz.