Şeffaf Diş Teli Mi? Şeffaf Aparey Mi?

 

Ortodonti tedavisi olan hemen herkes aradaki farkı bilmemekte ve ikisini birbirine karıştırmaktadır. Şeffaf diş teli tedavisinde braketler şeffaftır, şeffaf apareyler ise dişin kalıbını alıp şeffaf halinin diş üzerine yerleştirmesiyle gerçekleştirilir.

 

Şeffaf diş teli ve şeffaf aparey arasında ciddi farklar vardır. Bunlar; malzeme, maliyet, görüntü ve hastanın kullanım kolaylığı ile memnuniyetidir. Şeffaf apareyler, daha estetik görünümlüdür; daha doğrusu görünmezler ayrıca takıp çıkarılma açısında da çok daha kolaydır.

 

Telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinen şeffaf apareyler, konforlu ve estetiktir ancak her hasta için uygun değildir. Şeffaf apareyler ciddi ortodontik bozuklukların tedavisinde kullanılmaz. Diş hekimine gelen her hasta kendisine şeffaf diş plağı takılacak düşüncesiyle gelir ancak buna diş hekiminiz en iyi kararı verecektir. Bazı durumlarda hastaya, hem şeffaf plak hem de sabit diş teli tedavisi uygulanabilir. Diş hekiminiz sizi bilgilendirecek ve doğru bilgiyi aktarıp, tedaviye başlar.

 

Şeffaf Aparey ( Plaklar) Faydaları:

-Hastaya kolay ve estetik bir tedavi sağlar.

-Dişlerdeki temel bozukluk olan seyreklik, çarpıklık, sıkışıklık gibi bozuklukları rahatlıkla tedavi etmektedir.

-Üzerilerinde metal braketler bulunmadığı için yok gibi göründüğünden hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

 

Şeffaf aparey dediğimiz plaklar neredeyse hiç görünmezler ve hasta kolaylıkla takıp çıkarabilmektedir. Bu halleriyle şeffaf takma dişi andıran ancak çok daha hafif bir görünümleri vardır. Hastada rahatsızlık yaratmazlar ve kolayca tedavi ederler.

 

Şeffaf Diş Telleri

Porselen ve seramik braketlerden oluşurlar. Klasik diş tellerine göre daha estetik ve daha az belirgindir ancak hiç görünmez diyemeyiz. Şeffaf diş teli olarak geçse de, braketler şeffaf aradaki tel görünürdür.