Kişiye özel diş teli tasarımı olarak da düşünülebilecek lingual ortodonti sistemi, artık daha sık kullanılıyor.

Lingual Ortodonti Nedir ?

Dişlerin iç tarafına yerleştirilen ve herhangi bir estetik olumsuzluğa neden olmayan  diş teli tedavisine, lingual ortodonti denir. Kişiye özel olarak üretilen ve son derece kullanışlı olan bu yöntem, artık daha sık kullanılmaya devam ediyor.

Lingual Ortodonti Yöntemini Herkes Kullanabilir Mi ?

İsteyen herkesin kullanabileceği bir yöntem olan lingual ortodonti tedavisi, bazı kesimler tarafından daha çok tercih edilir. Sanatçı, manken ve sporcular tarafından  yoğun olarak kullanılması da genellikle estetik yönünden dolayıdır. Konuyla ilgili çok daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, ortodonti uzmanımızla iletişim kurabilirsiniz.

Normal Tel Tedavisine Göre Uzun Sürüyor Mu ?

Diğer diş teli tedavilerine göre lingual ortodontide, bir miktar daha uzun bir süreç oluşabilir. Ancak bu tedavi yönteminde diş telleri iç tarafta olduğu için, kesinlikle hiç kimse dişlerinizde tel olduğunu anlamayacak.

Diş Telleri Özel Olarak Nasıl Üretiliyor ?

Diş hekiminizin sizlerden almış olduğu bütün ölçüler, üç boyutlu olarak taranır ve böylece hızlı bir şekilde sanal ortama veriler gönderilir. Lingual braketler sanal veriler üzerinden, dişleriniz nasıl görüntülenmişse o ölçülere göre oluşturulur. Burada asıl nokta üç boyutlu olarak dişlerinizin belirli bir kalıbının çıkarılmasıdır. Her bir dişinize göre net olarak üretilen bu lingual teller, böylece dişlerinizde çok küçük bir alanı işgal eder.