Zirkonyum Diş Nedir ?

Vücudunuzda alerjik reaksiyon oluşturmadan yer edinmeyi başaran çok nadir elementlerden bir tanesi de Zirkonyumdur. Bu element dişlerde sıklıkla kullanılır. Bazı durumlarda, dişlerin ciddi miktarlarda sarardığı veya siyahlıkların oluştuğu görülebilir. Bu tarz problemlerle karşılaşıldığında, diş beyazlatma yöntemleri denenir. Ancak bunun  sonuç vermemesi ile birlikte, alternatif bir ortodontik tedavi olan  zirkonyum diş kaplama yöntemi uygulanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nerelerde Uygulanır ?

Ağırlıklı olarak beyazlatma gibi yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda zirkonyum  diş kaplama tedavisi uygulanır. Diş yapısında meydana gelen renk lekelerinin giderilmesinde, hafif çarpık veya ortodontik tedavinin uygulanmadığı diastemada, hem yapısı hem de rengi bozulmaya uğramış dolgularda, madde kaybının yoğun olduğu dişlerin restorasyon işlemlerinde ve son olarak da gülüş estetiğini  değiştirme gibi alanlarda uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Diş Etleri İle Uyum Sağlar Mı ?

Bazı diş kaplama tedavilerinde hafif morumsu bir renklenmenin oluştuğu görülebilir. Ancak zirkonyum diş işlemlerinde, kesinlikle morarma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Diş Etlerinde Herhangi Bir Çekilmeye Neden Olur Mu ?

Dişeti çekilmelerinin genetik kaynaklı olduğu her ne kadar bilinse bile, yanlış fırçalama tekniklerinin de buna yol açabildiği tahmin ediliyor. Zirkonyum dişler, kesinlikle diş eti çekilmesine neden olmaz. Yanlış fırçalama nedeniyle diş etlerinizde herhangi bir çekilme ortaya çıksa bile, kötü bir görüntü oluşmaz.

Zirkonyum Dişler Ağızda Tat Değişikliği Veya Koku Gibi Durumlara Neden Olur Mu ?

Herhangi bir maddenin ağızda tat değişikliğine neden olması için, metal içerikli olması gerekir. Ancak bu tedavi yönteminde metal içerik bulunmadığı için, ağzınızda tat değişikliği de meydana gelmez. Bakterilerin ağızda birikmesine yol açmaması nedeniyle, herhangi bir bu kötü kokuya neden olmaz.

Zirkonyum Dişler Renk Değişikliği Problemi Yaratır Mı ?

Bu tedavi yönteminde, pürüzsüz ve kaygan porselen yüzey sayesinde herhangi bir plak birikimi sorunuyla karşı karşıya kalmazsınız. Kahve, çay ve sigara gibi çeşitli renklendiricilerin bulunduğu ürünlerden de etkilenmezsiniz.

Sıcak Veya Soğuk İçeceklerden Etkilenir Mi ?

Dişlerin en hassas olduğu konulardan bir tanesi de, sıcak ve soğuk içeceklerdir. Zirkonyum dişler, bu tarz konularda problem çıkmasına engel olur.